مایلی کهن: من و اسکوچیچ شانس نداریم! | سرمربی اسبق تیم ملی
فوتبال ایران

مایلی کهن: من و اسکوچیچ شانس نداریم! | سرمربی اسبق تیم ملی


سرمربی اسبق تیم ملی مثل همیشه با صراحت در مورد ماجرا های امروز فوتبال صحبت کرده و معتقد است ریشه های عزل عزیزی خادم را می توان در انتخابات بعدی فدراسیون پیدا کرد.

– “: محمد مایلی کهن که همواره از چهره های خبرساز و مورد توجه فوتبال ایران بوده و در سنوات مختلف در پست های مختلف مدیریتی و اجرایی و فنی در فوتبال ایران مشغول به فعالیت بوده، در پی انتشار مصاحبه ای با خبرنگار ما به گفتگو نشست و حرف های جالب توجهی در رابطه با موضوعات مهمی که این روز ها در فوتبال ایران جریان دارند و حاشیه سازند، مطرح کرد.

صنمی با عزیزی خادم ندارم، اما .

سرمربی تیم ملی در مسیر جام جهانی 1998 فرانسه در ابتدای صحبت هایش با توضیح در رابطه با حرف هایش که از قول او در برخی رسانه ها منتشر شده، توضیح داد: از قول من مطالبی درباره آقای عزیزی خادم درج شده که درست نیست.

بنده عادت ندارم فردی را که همه مشغول له کردنش هستند را این چنین مورد حمله بعدی قرار بدهم.

این رفتار در مرام من نیست.

البته با آقای عزیزی خادم هیچ صنمی نداشتم و فقط یک بار به مدت چند دقیقه قبل از بازی دو هفته پیش پیشکسوتان همدیگر را دیدیم و صحبت خاصی هم بین ما رد و بدل نشد.

به عنوان رییس فدراسیون او چه باید می کرد؟! او سپس با تمجید از نتایج تیم ملی فوتبال در دوران ریاست عزیزی خادم در فدراسیون اضافه کرد: بنابراین وام دار ایشان هم نیستم، اما باید بگویم که اگر قرار بر سنجیده شدن مدیریت ایشان باشد باید نتایج فدراسیون در دوره مدیریت وی را مرور کرد که به نظر من نتایج مثبت و خوبی بوده است.

از جمله اینکه تیم ملی به جام جهانی صعود کرده، تیم ملی امید به دور بعد رفته و در سایر رشته ها هم ما شکست خاصی نداشتیم.

در زمینه بانوان هم که شرایط تیم های ما بسیار خوب بوده است.

به عنوان یک رییس فدراسیون ایشان باید چه کاری انجام بدهند؟ آقایی که نامش مطرح است به من هم پیشنهاد شد بخش بعدی صحبت های محمد مایلی کهن در رابطه با مسائل مربوط به جادوگری و فردی به نام امیر اسکندری بود که طی ماه های حضور عزیزی خادم در راس فدراسیون فوتبال، بحث های حاشیه زیادی را به خود معطوف کرده بود.

مایلی کهن با اشاره به دوران حضورش به عنوان سرمربی سایپا و ارتباطات این فرد با باشگاه سابقش عنوان کرد: یکی از صحبت هایی که درباره آقای عزیزی خادم مطرح می شود مسائل مربوط به جادوگر است.

بنده سال هاست که در فوتبال هستم و به هر حال در دوره مربیگری ام با این مسائل آشنا بوده ام و این حرف ها و نقل و قول ها برایم عجیب است.

اتفاقا باید به شما بگویم که آقای اسکندری که حالا بحثش مطرح شده در دوره ما، در سایپا هم نامش بود و حتی به من گفتند که پیش ایشان بروم که می تواند کمک کند، اما من، چون طرز تفکرم این نبود و اعتقادی به این مساله نداشتم سمت این موضوع نرفتم.

جادوگری وجود دارد، ولی .

مایلی کهن در رابطه با شایعاتی که نتایج تیم ملی را به جادوگری نسبت می دهد، بیان کرد: نسبت دادن یک موفقیت فوتبالی و ورزشی به موضوع جادو و جنبل واقعا بی انصافی است.

اگر واقعا این چیز ها تاثیر در کار صعود ما داشته، پس چرا کشور هایی که در این مسائل صاحب سبک هستند و در فرهنگ عمومی شان مسائل ماورایی خیلی پررنگ تر از ما است، در رشته فوتبال موفق نیستند؟ چرا تیم هند به جام جهانی نمی رود؟ چرا کشور های آفریقایی قدرت های اول فوتبال دنیا نیستند؟ وقتی شما به عقل خودت رجوع می کنی متوجه می شوی که این صحبت ها، صحبت های نادرست و ناشایستی است که اصلا نباید مطرح شود.

البته اصل موضوع وجود دارد، اما اینکه ما چطور به آن نگاه کنیم و چقدر بزرگش کنیم و کجا از آن بهره ببریم و چه سواستفاده ای از آن علیه کسی کنیم، این ها چیز هایی است که باید به آن جواب داد! من و اسکوچیچ آدم های خوش شانسی نیستیم سوال بعدی ما از سرمربی سابق تیم ملی درباره عملکرد تیم ملی با اسکوچیچ بود و او در واکنش به این سوال ضمن تکرار دوباره اصطلاحی که پیش تر نیز برای توصیف عملکرد تیم ملی استفاده کرده بود، گفت: در پاسخ به این سوال یک بار دیگر از منِ مایلی کهن می شنوید، آفتاب آمد دلیل آفتاب؛ هیچ وقت هیچ تیمی در فوتبال دنیا با این چیز ها به موفقیت نرسیده و اگر پیروزی یا شکستی اتفاق افتاده بر اساس لیاقت بازیکنان و کادر های فنی یا ضعف های آنهاست نه چیز دیگری.

این ها آدرس غلطی است که به مردم داده می شود تا ذهن ها از مسائل اصلی منحرف بشود.

البته در فوتبال شانس داریم، اما شانس عامل اصلی موفقیت یک تیم فوتبال نیست و شما می دانید که اتفاقا تیم ملی ما بنمایش بسیار خوبی از خودش نشان داده است.

حتی به نظرم فاکتور شانس آنقدر هم به کمک تیم نیامده؛ همان طور که خود من هم زمانی که در تیم ملی بودم آدم خوش شانسی نبودم.

اخراج اسکوچیچ نالوطی ‎گری است از مایلی کهن پرسیدیم که برخی از کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال دراگان اسکوچیچ را سرمربی ای در قواره جام جهانی نمی دانند.

او در پاسخ به این مواضع تاکید کرد: آیا یک مربی دیگر تضمین می دهد که عملکرد خوبی داشته باشد؟! هیچ کسی نمی تواند تضمین بدهد.

در جام جهانی تیم های قَدَری وجود دارند.

غیر از کره جنوبی که در کشور خودش با یک سری امتیازات که داده بودند توانست چهارم بشود، کدام تیم آسیایی توانسته این کار را انجام بدهد.

آیا اصلا خود استرالیا توانسته؟ به نظرم حق اسکوچیچ است که در جام جهانی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران باشد و اگر این کار را نکنیم، نالوطی گری است.

البته من قبلا با اسکوچیچ موافق نبودم، ولی بعد از نتایجی که کسب کرد، نظرم عوض شد و بی انصافی است اگر مربی دیگری جای او بیاوریم.

مدیریت ستاره ها کار سختی است محمد مایلی کهن در واکنش به این سوال که برخی معتقدند ستاره های تیم ملی هستند که نتایج خوب را رقم زده اند، با بیان کردن دو جمله پاسخ داد: آیا اداره کردن این بازیکنان بزرگ کار ساده ای است؟ در واقع هر چه بازیکن بزرگ تر می شود، اداره کردنش هم سخت تر.

عزیزی خادم باید فکر این روزهایش را می کرد مایلی کهن که آخرین روز های مربیگری خود را در کسوت سرمربی ملوان پشت سر گذاشت، در رابطه با ائتاف هشت عضو هیئت رییسه فدراسیون فوتبال علیه عزیزی خادم این طور واکنش نشان داد: وقتی هشت عضو هیئت رییسه علیه فردی که با هم کار کرده اند رای می دهند، نکته عجیبی است که من قبلا با آن برخورد نکرده بودم.

اساسا این مساله در فوتبال ایران رایج نبوده که یک هیئت رییسه بخواهد رییس خود را عوض کند.

باید حالا برویم ته این موضوع را دربیاوریم و ببینیم که چه موضوعی انگیزه اعضای هیئت رییسه برای این تغییرات بوده است.

به هر حال من فکر می کنم وقتی آقای عزیزی خادم در انتخابات قبلی فدراسیون از بعضی از آدم ها جلو زده و رای بیشتری گرفت، باید فکر این روز ها را هم می کرد.

ریشه عزل در انتخابات بعدی مشخص می شود سرمربی سابق تیم ملی در بخش بعدی صحبت هایش به نکته قابل توجهی اشاره کرد و اینطور حرف هایش را از سر گرفت: حالا از این به بعد هم یواش یواش نام نامزد های ریاست فدراسیون مشخص می شود.

باید ببینیم چه کسانی دوباره برای ریاست نامزد می شوند و آن وقت است که باید ریشه ماجرا های امروز را پیدا کنیم.

ببینیم فدراسیون بعدی چه گلی بر سر فوتبال می زند؟ مایلی کهن بار دیگر با تاکید بر اینکه عزیزی خادم عملکرد قابل دفاعی در دوران حضورش داشته، افزود: باز هم می گویم آقای عزیزی خادم در کارش به عنوان رییس فدراسیون از نظر من موفق بوده و از این به بعدش را هم منتظر می مانیم و می بینیم که فدراسیون بعدی انشاالله چه کار می کند و به اصطلاح چه گلی به سر فوتبال می زند.

بهتر است مهدوی کیا با امید ها ادامه بدهد سوال بعدی از سرمربی سابق تیم ملی در رابطه با عملکرد مهدی مهدوی کیا در راس کادر فنی تیم ملی و مشخص نبودن حضور یا ادامه حضور این چهره سرشناس فوتبال ایران بود و او ضمن تاکید بر اینکه باید شرایط ادامه حضور مهدوی کیا مهیا شود، اضافه کرد: به هر حال آقای مهدوی کیا در تیم امید موفق بوده است.

بهتر است خود آقای مهدوی کیا ادامه بدهند.

البته باز هم کار تیم ملی امید ما سخت است.

هر چه به مسابقات نهایی نزدیک می شویم هم کار سخت تر می شود؛ آن هم در فوتبالی که این همه مشکلات دارد.

دو زمین تمرین خوب نداریم.

چطور توقع دارید هر تیمی به مسابقات می رود، بهترین مقام را بیاورد؟! اگر نتیجه می گیریم به خاطر علاقمندان زیاد است او در ادامه با اشاره به توقعات زیاد در جایی که امکاناتی وجود ندارد، عنوان کرد: اگر تا حالا هم نتایج خوب بوده، دلیلش این است که در کشور ما خانواده ها بیش از حد به فوتبال علاقمند هستند.

در واقع تعداد علاقمندان به فوتبال زیاد است؛ نمی گویم استعداد زیاد است، اما وقتی تعداد علاقمندان به موضوعی زیادی می شود، شما می توانید از بین آن ها استعداد هم کشف کنید.

به عنوان مثال اینکه شما نمی توانید در کشور های عربی استعداد های خوبی کشف کنید نیز دلیلش همین موضوع است؛ چون علاقمند به فوتبال کم است و به طبع آن استعداد هم کم پیدا می شود.

کلید واژه ها: فوتبال ایرانعزیزی خادمفوتبالسرمربی اسبق تیم ملیجام جهانی 1998 فرانسهمایلی کهنعزیزیایرانسرمربی تیم ملیتیم ملیمحمد مایلی کهنخادمسرمربیجام جهانی 1998مختلفمایلیمشغولرابطهتوضیحجام جهانیموردانتخاباتفدراسیونرسانه هااسکوچیچخبرنگارانتشارمصاحبهفعالیتفرانسهمنبع

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.