لزوم برخورد با اتفاق زشت دیدار گل‌گهر
فوتبال ایران

لزوم برخورد با اتفاق زشت دیدار گل‌گهر


به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، فوتبال بازی هیجانات و کنترل لحظات برای لذت بردن خیل عظیم علاقمندان به این رشته است. مقوله هایی چون درک انگیزش، یادگیری و رشد بازیکنان، درک تاثیرمحیط بربازیکنان و مربیان و چگونگی توسعه استراتژدی فردی و اجتماعی این رشته، مواردی است که باید بدان توجه ویژه ای کرد. دراین صنعت عظیم کلمات بار معنایی وسیعی پیدا کرده و فرهنگ فوتبال در نهایت غلبه بر شرایط بوسیله دانش و بروز آن در شرایطی را توصیه می کند که آن را تقابل یک در برابر یک می نامند. در حقیقت این مهارت های علمی و توانایی های فردی و جمعی است که در نهایت می تواند جذابیت و لذت را به تماشاگر با هر علاقه و وابستگی به  هررنگی هدیه بدهد.

آماتوری و بداخلاقی

در واقع فوتبال آماتوری برای جامعه مخاطب خود آورده ای نداشته و گاهی در این نوع فوتبال اولین راه وآخرین راه برای موفقیت بداخلاقی می باشد. هر اندازه فوتبال به مرحله حرفه ای خود نزدیک می گردد، از میزان بداخلاقی ها کاسته می شود. لازم است تعریف فنی فوتبال حرفه ای را از تعریف فرهنگی آن متمایز کرد. آماتوری فرهنگی حتی می تواند در فوتبال حرفه ای کشور های اروپایی و فوتبال فانتزی آمریکای جنوبی و حتی فوتبال فیزیکی آفریقا نفوذ کرده و علیرغم داشتن پسوند و شرایط حرفه ای به لحاظ قوانین و امکانات، آن را به چالش بکشد.

قانون های نانوشته

اگر فوتبال را اجتماعی ترین رشته ورزشی بدانیم که شمول آن  کودکان کم سن و سال و سالخوردگان کهن سال “با هر دیدگاه و میزان دانش و سوادی” را در بر می گیرد، باید بگوییم این رشته بیشتر از اینکه تابع قوانین موضوعه خود باشد، تابع قوانین نانوشته و غیر قابل پیشبینی ای  است که هیجان تمام لحظات فوتبال را تضمین کرده است.

ایرانیان و فوتبال

ایرانیان خیلی زود و سریع با فوتبال آشنا شده و آن را به خوبی فراگرفته و تبدیل به قدرت اول منطقه خاورمیانه و حتی قاره آسیا شدند. اما به نظر می رسد قوم ایرانی از ابتدای فوتبال، پا را فراتر ننهاده و مواردی چون اقتصاد، باشگاه داری، فعالیت های فرهنگی در این فوتبال ضمانت اجرایی ندارد.

بداخلاقی های تکراری

در فصول اخیر فوتبال ایران و به خصوص لیگ برتر و لیگ دسته یک، می توان به مواردی از فوتبال آماتوری ” از نوع فرهنگی” و اتفاقاتی اشاره کنیم که نه تنها با منطق فوتبال تناسبی ندارد که حتی با فرهنگ دیرینه ایرانیان نیز مغایرت دارد.  از این دست بد اخلاقی ها به وفور در بسیاری از مسابقات، مسبوق به سابقه بوده و اغلب با تصمیات نادرست، راه تکرار به نوعی بسته نشده و قاعدتا نباید منتظر پایان یافتن این جریانات در ماه ها و سال های پیش رو باشیم.

موفقیت را بدنام نکنید

بعد از جریان اتوبوس تیم ملی که برحسب محرومیتی که صادر شد، صحت آن ثابت گردید، در دیدار گل گهر سیرجان و پرسپولیس، اتفاقی رخ داد که جدا از بحث انضباطی لازم است به لحاظ رفتاری نیز مورد بررسی قرار بگیرد. مهم نیست که جمله” مصدومش کن” را چه کسی گفته است. مهم این است که این جمله از نیمکتی شنیده شده است که در فصول اخیر، قهرمانی پی در پی لیگ را  بدست آورده و علیرغم اینکه هجمه بالایی از شایعه ها و اتهامات گوناگون را تجربه نموده، راه موفقیت را شناخته و قادر است در شرایط کنونی نیز قهرمانی لیگ برتر را تکرار کند. به نظر می رسد در فصل جاری اتقافات خواسته و ناخوسته فراوانی به لحاظ تاکتیکی( عدم جذب مهره های مورد نیاز) و روانی( قطع جریان موفقیت) کادر فنی پرسپولیس را تحت الشعاع خود قرار داده و این موضوع لطمات زیادی را به شخصیت تیمی آنان وارد کرده است.

موضوع را پیگیری کنید

این موضوع لازم است هم از جانب باشگاه پرسپولیس و هم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران پیگیری و مورد تحلیل وبررسی قرار بگیرد. اصل بازی جوانمردانه که نتیجه گرایی صرف به هرقیمتی را توصیه نمی کند، اینگونه رفتار را نپذیرفته و بیم آن می رود که ارتکاب آن از جانب موفق ترین تیم ایران در سال های اخیر، الگوی نامناسبی برای کسب افتخار و رسیدن به جام گردد.

حسن صانعی پورمنبع

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *