پدل، رشته‌ای که پدیده ورزش ایران شد - پارس فوتبال | خبرگزاری فوتبال ایران
فوتبال ایران

پدل، رشته‌ای که پدیده ورزش ایران شد – پارس فوتبال | خبرگزاری فوتبال ایران


خبرگزاری میزان – پدل، رشته‌ای که این روز‌ها طرفداران بسیار زیادی در ایران پیدا کرده و در حالی که تا دو سه سال پیش ورزشی ناشناخته محسوب می‌شد؛ اما حالا به رشته‌ای محیوب تبدیل شده است. حتی برخی از چهره‌های مطرح ورزشی و حتی هنرمندان به پدل روی آورده‌اند و همین چند روز پیش بود که برخی از بازیکنان فوتبال همچون مسعود شجاعی، وریا غفوری و علیرضا حقیقی با هم به بازی پدل پرداختند.

از پدل به عنوان ورزش قرن بیست و یکم یاد می‌شود؛ ورزشی که تلفیقی از ۳ رشته ورزشی بدمینتون، اسکواش و تنیس است و قوانینش هم شباهت زیادی به قوانین تنیس دارد. این ورزش همانند تنیس به صورت انفرادی و دونفره و در دو شکل ۳ ست و ۵ ست برگزار می‌شود.

پدل در ایران از سال ۱۳۸۴ شروع به کار کرد؛ اما تا ۳ سال پیش هرگز به آن نگاه جدی نشده بود؛ تا جایی که کمتر کسی می‌دانست که ورزشی به نام پدل در ایران فعالیت می‌کند؛ اما از زمانی که کمیته پدل به انجمن پدل تبدیل شد و مدیریت انجمن پدل به مدیران جوان و خوشفکر سپرده شد این رشته با جهشی محسوس روبرو شد.

یکی از مهمترین اقداماتی که در انجمن پدل ایران رخ داد تشکیل تیم ملی پدل بانوان و برگزاری اردو‌های متناوب برای این تیم بود. همین برنامه‌ریزی‌ها بود که سبب شد جامعه آماری بانوان پدلیست رشد چندبرابری داشته باشد. همچنین اعزام تیم ملی پدل مردان به مسابقات مقدماتی قهرمانی جهان در امارات و کسب مقام سوم این رقابت‌ها نکته مثبتی در کارنامه انجمن پدل ایران است. نکته مهم اینجاست که این تیم برای اولین بار بود که در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کرد.

از دیگر اقدامات انجمن پدل ایران می‌توان به تدوین آیین‌نامه کمیته‌های انجمن و فعال کردن این کمیته اشاره کرد که واقعا این کار لازم و ضروری بود. برگزاری دوره‌های آموزشی برای داوران و مربیان، برگزاری مسابقات جام ستارگان در ۲ رده مردان و زنان، فعال کردن هیئت‌ها در بیشتر استان‌ها، تشکیل تیم‌های پایه به منظور پشتوانه‌سازی و برگزاری تور پدل خیابانی از دیگر فعالیت‌های مهم و تاثیرگذار انجمن پدل ایران است؛ فعالیت‌هایی که آنقدر زیاد هستند که حتی می‌توان با فعالیت برخی از فدراسیون‌ها مقایسه کرد.

از اتفاقات بسیار مهمی که در دوره فعلی مدیریت انجمن پدل رخ داده افزایش چشمگیر زیرساخت‌های مربوط به این رشته بوده است. در حالی که پدل در ایران تنها در ورزشگاه انقلاب فعالیت داشت، اما امروز یک زمین در باشگاه شاهین، یک زمین در برج میلاد ۳ زمین در باشگاه پاس، ۳ زمین در آرشاکلاب، یک زمین آماده استفاده و ۳ زمین زمین در حال ساخت در ببرجند، یک زمین در مازندران، یک زمین در کرمان، یک زمین در گیلان، ۲ زمین در کرج و تعداد دیگری زمین در سایر استان‌ها ساخته شده است.

همه تلاش‌های صورت گرفته در ۳ سال اخیر در شرایطی انجام شد که ورزش ایران به خاطر شیوع ویروس کرونا دچار بحران شده بود؛ اما انجمن پدل ایران ثابت کرد در چنین شرایطی و با با تکیه بر مدیریت علمی و به روز می‌توان به موفقیت رسید. اینکه کشورمان همچون بسیاری از کشور‌های پیشرفته در رشته ورزشی پدل فعالیت گسترده‌ای دارد مایه مباهات ورزش کشور است؛ به شرط اینکه شرایط لازم را برای مدیران این انجمن فراهم کرد.

  بیشتر بخوانید: شکوری: آیین نامه کمیته آموزش انجمن پدل را آماده کردیم

 

انتهای پیام/منبع

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.