از تولد تا 43 سالگی با الغرافه، حریف فولاد در آسیا | تیم فولاد
دسته‌بندی نشده

از تولد تا 43 سالگی با الغرافه، حریف فولاد در آسیا | تیم فولاد


تیم فولاد ایران در اولین بازی خود در لیگ قهرمانان آسیا باید رو در روی الغرافه یکی از تیم های مطرح قطری صف آرایی کند، باشگاهی که از سال 1979 میلادی با نام الاتحاد تاسیس و در ادامه با تغییر نام به الغرافه سال ها است که به صورت حرفه ای فعالیت می کند.

– تیم فوتبال فولاد خوزستان با هدایت سرمربی جوان اما با تجربه خود جواد نکونام کاپیتان سال های اخیر تیم ملی ایران و باشگاه اوساسونا اسپانیا در فصل گذشته توانست با شکست استقلال تهران در فینال جام حذفی و کسب عنوان قهرمانی این رقابت ها برای دومین سال متوالی بلیت سفر به تورنمنتی که بهترین های آسیا در آن حضور خواهند داشت یعنی لیگ قهرمانان آسیا 2022 را برای خوزستانی ها به ارمغان بیاورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اکنون با توجه به کنار گذاشته شدن دو تیم سرخ آبی پایتخت یعنی استقلال و پرسپولیس از این مسابقات توسط ای اف اسی همه نگاه عاشقان فوتبال به تیم های فولاد و سپاهان است تا بتوانند به عنوان نمایندگان شایسته ایرانی برای کشورمان افتخار آفرینی کنند.

فولاد خوزستان که در قرعه کشی این رقابت ها در گروه C با تیم های الغرافه قطر، شباب الاهلی امارات و آهال ترکمنستان هم گروه شده است، در اولین دیدار خود در تاریخ 18 فروردین 1401 باید مقابل نماینده فوتبال قطر یعنی الغرافه صف آرایی کند.

از نکات مهم این دیدار تماشایی می توان به حضور سعید عزت اللهی هافبک با کیفیت تیم ملی ایران و سرمربی نام آشنای الغرافه آندره استراماچونی ایتالیایی که سابقه حضور در استقلال تهران را در کارنامه دارد، اشاره کرد، نکاتی که می تواند به جذابیت های این بازی اضافه کند.

باشگاه داری الغرافه به معنای واقعی در آغاز به معرفی کلی باشگاه الغرافه قطر می پردازیم تا بیشتر با این مجموعه ورزشی بسیار حرفه ای و سازماندهی شده که مانند بیشتر باشگاه های ورزشی های ایرانی صرفا به فعالیت در بخش فوتبال اهمیت نمی دهد و در دیگر رشته های ورزشی نیز از جمله بسکتبال دارای افتخاراتی است، آشنا شوید.

آن ها در زمینه باشگاه داری فعالیت حرفه ای و برنامه ریزی شده دارند تا جایی که از گذشته ها مرسوم بوده که بسکتبالیست های فیکس تیم ملی قطر از باشگاه الغرافه باشند.

این باشگاه از حیث فعالیت در چند رشته ورزشی و باشگاه داری نه صرفا تیم داری با باشگاه فولاد خوستان بی شباهت نیست.

موقیعت مکانی این باشگاه ریشه دار در منطقه غرافه در الریان قطر واقع شده است.

لازم است بدانید اگر چه این باشگاه تیم هایی در سایر رشته های ورزشی اداره می کند اما بیشتر به خاطر تیم فوتبال خود در میان مردم مطرح و شناخته می شود.

تاسیس باشگاه الغرافه این باشگاه ورزشی قطری درتاریخ 6 ژوئن سال 1979 میلادی با نام الاتحاد قطر تأسیس و شروع به کار کرد.

سپس در 23 سپتامبر همان سال رسماً به اتحادیه فوتبال قطر ملحق شد.

الغرافه در سال 2004 به شکل فعلی خود (الغرافه ) تغییر نام داد تا رسما با نام الغرافه برای این منطقه از کشور تقریبا 2.

5 میلیونی قطر فعالیت و افتخار آفرینی کند.

باشگاه ورزشی الغرافه به طور رسمی در 23 سپتامبر 1979 به عنوان الاتحاد توسط اولین رییس هیات مدیره خود یعنی خلیفه بن فهد بن محمد آل ثانی از سال 1979 تا 1982 شروع به فعالیت کرد.

الغرافه با هدف ایجاد امکانات ورزشی برای جوانان در منطقه الغرافه کارش را آغاز کرد.

در ابتدا رهبران این باشگاه هرگز فکر نمی کردند که الغرافه به اندازه امروز بتواند موفق و صاحب نام و آوازه شود.

موسسان، مالکان و رویکرد باشگاه الغرافه طرح افتتاح و تاسیس این باشگاه ورزشی قطری با همکاری شیخ محمد بن جاسم آل ثانی، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، شیخ حمد بن فیصل آل ثانی، شیخ علی بن عبدالله آل ثانی و سعد محمد الرمیحی زده شد.

شیخ حمدبن جاسم که استادیوم اختصاصی الغرافه نیز به نام او است در مستندی که توسط شبکه ورزشی الکاس در رابطه با تاریخ تاسیس و چگونگی آن پخش شد نیز اشاره داشت که ایده این طرح ابتدا توسط ژورنالیست ورزشی روزنامه الرایه به نام سعد الرمیحی پیشنهاد شد.

رنگ لباس با ریشه برزیلی! نام “الاتحاد” که ترجمه آن به فارسی به معنای همبستگی است، با روح برادری و همدلی که شعار باشگاه و رهبران آن بود انتخاب و برگزیده شد.

تلفیق رنگ های زرد و آبی در لباس های این باشگاه به دلیل علاقه شدید بنیانگذاران به تیم ملی فوتبال برزیل به عنوان رنگ های رسمی تیم های ورزشی الغرافه انتخاب شدند.

الغرافه بیشتر موفقیت خود را در سال های اولیه مدیون حمایت مالی و معنوی شیوخ آل ثانی است.

استادیوم الغرافه الغرافه بازی های خانگی خود را در ورزشگاه جاسم بن ثانی که در حومه الغرافه در منطقه الریان واقع شده است، انجام می دهد.

این استادیوم گنجایش 27000 تماشاگر را دارد که تاسیس آن به سال 2003 بر می گردد.

این ورزشگاه مدرن در سال های اخیر میزبان جام ملت های آسیا 2011 و چندی دیگر از مسابقات بین المللی نیز بوده است.

طبق اظهارات مدیران این باشگاه برنامه ای تدوین شده که ظرفیت 27000 نفری موجود در این استادیوم زیبا برای جام جهانی 2022 قطر به 44 هزار و 740 نفر افزایش یابد.

لازم به ذکر است که جام جهانی قطر به دلیل بالا بودن دمای هوا در این کشور در فصل تابستان، در پاییز سال 2022 انجام خواهد شد.

کارنامه و سوابق مدیرعامل الغرافه حمد خلیفه بن احمد ثامر آل ثانی با سابقه مدیریت تیم الریان، مدیر برنامه ریزی کمیته ملی المپیک قطر، عضو اتحادیه فوتبال قطر، نایب رییس اتحادیه فوتبال قطر، رییس فدراسیون فوتبال قطر، عضو فیفا، عضو کمیته فوتبال حرفه ای AFC، رییس کمیته سازماندهی محلی جام ملت های آسیا در دوحه، عضو کمیته عالی تحویل و میراث و رییس اتحادیه فوتبال خلیج فارس در پست مدیرعامل برای این باشگاه فعالیت می کند.

از افتخار آفرینی در لیگ دو قطر تا قهرمانی در لیگ ستارگان از آنجایی که الغرافه نسبت به سایر باشگاه های قطری در آن زمان ها دیرتر تأسیس و تکمیل شد، به ناچار مجبور به بازی در لیگ دسته دوم این کشور شد.

این تیم در لیگ دو قطر چهره ای موفق از خود نشان داد تا آن جایی که در اولین فصل حضورش در سال 1980-1979 با سرمربی مصری خود به نام محمود ابورجیله به قهرمانی این رقابت ها رسید.

این تیم سپس توانست سه بار دیگر نیز عنوان قهرمانی را به دست آورد.

دومین مرتبه آن به صورت پیایی و در قامت مدافع عنوان قهرمانی لیگ دو قطر در فصل 1981-1980 بود و کسب افتخار سومین قهرمانی نیز در سال 1984-1983 که اتفاقا سالی بود که تیم جوانان الغرافه هم قهرمان لیگ جوانان این کشور شده بود به وقوع پیوست.

سنت شکنی الغرافه الغرافه ای ها اولین بازیکن خارجی خود فیصل حنان، فوتبالیست سودانی را به عنوان اولین خارجی تاریخ فوتبال خود نیز جذب کردند.

علاوه بر این، آن ها مجددا در فصل 1987-1986دسته دوم قهرمان شدند تا به آن ها اجازه داده شود در فصل 1988-1987 در میان دیگر تیم های معتبر قطری در لیگ ستارگان شرکت داشته باشند.

این باشگاه که در آن زمان ها به سرعت در حال پیشرفت بود، در نهایت اولین قهرمانی خود در لیگ ستارگان را در فصل 1992–1991 به دست آورد و توانست به سال ها سلطه سه باشگاه غول قطری در قهرمانی لیگ ستارگان که 16 سال بین سه باشگاه العربی، السد و الریان بود، پایان دهد که در نوع خود یک سنت شکنی محسوب می شد.

الغرافه در سال 1994 در کورس با العربی به نایب قهرمانی بسنده کرد و از سال 1995 تا 1998، با مربیگری جمال حاجی، توانست 4 بار جام امیری قطر را به دست آورد.

این باشگاه در 1998-1997 با 32 امتیاز پس از برتری 3 امتیازی از الریان برای دومین بار قهرمان لیگ ستارگان یا همان Qatar Stars League شد.

درآن فصل الریان نایب قهرمان شد و السد در جایگاه سوم جدول مسابقات ایستاد.

قهرمانی در جام ولیعهد قطر الغرافه در تاریخ 28 آوریل سال 2000 در ورزشگاه بین المللی خلیفه اولین جام ولیعهد قطر را بالای سر برد.

این بازی بدون گل به پایان رسید تا در پایان الغرافه ای ها در ضربات پنالتی با نتیجه 9 بر 8 تیم فوتبال الریان را شکست دهند.

در آن زمان هدایت الغرافه برعهده عادل خمیس کاپیتان قدیمی و کهنه کاراین تیم بود.

در آینده اما مجددا الغرافه توانست در سال های 2010 و 2011 جام ولیعهد را به دست آورد.

این تیم که دیگر به یک باشگاه صاحب اسم و رسم تبدیل شده بود در فصل 2001–2000 با شکست دادن السد در آخرین بازی، قهرمان لیگ شد.

پس از پایان این دیدار نیز تمیم بن حمد آل ثانی، رییس وقت کمیته ملی المپیک، با تقدیم جایزه به عادل خمیس سرمربی و تمام اعضای تیم و همچنین پرداخت مبلغ 500 هزار ریال قطر از دست اندکاران این رقم خوردن این موفقیت تشکر و قدردانی کرد.

در آن سال نیز راشید امرانه با 16 گل برنده جایزه بهترین گلزن لیگ قطر شد.

برنامه توسعه و استعدادیابی جوانان الغرافه یکی از بزرگترین آکادمی های فوتبال برای تربیت و رشد جوانان را در این کشور دارد.

این باشگاه در همه گروه های سنی بازیکنان تراز اول و با کیفیت را جذب می کند و چندین فوتبالیست نیز در آکادمی خود برای تیم ملی تربیت کرده است.

آن ها به واسطه متخصصان و کارشناسان بین المللی خود به طور منظم از مدارس محلی بازدید می کنند.

همچنین با برگزاری مسابقات مدرسه ای به راحتی می توانند نوابغ و مستعدها را شناسایی و انتخاب کنند.

طبق آمار گزارش شده در سال 2013 از باشگاه الغرافه قطر 350 بازیکن در رده های جوانان باشگاه مشغول به فعالیت بودند که 100 بازیکن در آکادمی و 240 بازیکن در سطوح پایه توپ می زدند.

حضور در آسیا تیم فوتبال الغرافه تا امروز توانسته 3 مرتبه به لیگ قهرمانان آسیا با فرمت جدید و یک دوره به جام قهرمانان آسیا صعود کند که در هر 4 مرتبه چیزی جز حذف در مراحل ابتدایی نصیب این تیم نشده است.

در حال حاضر اما هواداران این تیم بسیار امیدوار هستند که با روی کار آمدن سرمربی صاحب سبک و خوش آوازه ایتالیایی آندره آ استراماچونی، این تیم دراین فصل ACL بتواند در آسیا نیز افتخار آفرینی کند.

آندره آ استراماچونی آندره آ استراماچونی ایتالیایی سرمربی الغرافه زادهٔ 8 ژانویهٔ 1976 در رم و مدافع سابق و مربی کنونی فوتبال اهل ایتالیا است.

او فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه رم است.

وی پس از سرمربیگری تیم استقلال تهران مدتی به کشورش بازگشت و سپس با قبول پیشنهاد سران باشگاه الغرافه هدایت این تیم را پذیرفت تا در رقابت های این فصل لیگ ستارگان قطر و لیگ قهرمانان اروپا بر روی نیمکت این تیم بنشیند.

او که سابقه هدایت تیم هایی چون اینتر، میلان، اودینزه، پاناتینایکوس، اسپارتا پراگ و استقلال تهران را در کارنامه خود دارد همیشه نشان داده با ارایه یک فوتبال زیبا و تهاجمی در کنار خلاقیت و نوآوری می تواند برای هر حریفی دردسر ساز باشد.

از نمونه هنرهای او می توان به سبک بازی زیبای استقلال تهران و احیای استعدادهای رو به زوال از جمله مهدی قایدی در زمان سکان داری استراماچونی در استقلال اشاره کرد که البته این پیشرفت برای استقلالی ها به دلیل جدایی از استراماچونی در میان فصل به اتمام رسید.

از آندره آ استراماچونی به عنوان یکی از محبوب ترین مربیان تاریخ باشگاه استقلال نامبرده می شود که به دلیل نبود امکانات سخت افزاری، عدم پرداخت دستمزد و دیگر مشکلات ریز و درشت دیگر تصمیم به ترک استقلال گرفت.

جدال او با جواد نکونام نیز اگرچه بازی های زیادی برای استقلال انجام نداده اما از آن جا که به عنوان یک استقلالی از او یاد می شود، می تواند در نوع خود جالب توجه باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: لیگ قهرمانان آسیاقهرمانان آسیالیگ قهرمانانتیم فوتبال فولاد خوزستانالغرافهلیگ قهرمانان آسیا 2022استقلال و پرسپولیسآسیاقهرمانانفولاداستقلالبهترین های آسیاخوزستانفینال جام حذفیعاشقان فوتبالاستقلال تهرانفولاد خوزستانعنوان قهرمانیتیم ملی ایرانباشگاهفوتبالفولاد در آسیاشکست استقلالفولاد ایرانجواد نکونامایرانتیم فوتبالتغییر نامخوزستانیپرسپولیسمنبع

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.