خاطرات فوتبالیست مشهور از زمین میلان تا باشگاه پرسپولیس | جنوب شهر، مهد استعدادهای ورزشی
دسته‌بندی نشده

خاطرات فوتبالیست مشهور از زمین میلان تا باشگاه پرسپولیس | جنوب شهر، مهد استعدادهای ورزشی


برای بسیاری از فوتبال دوستان قدیمی، شنیدن نام «حمید درخشان» خاطره درخشش او در جام ملت های 1984بانکوک و بازی کم نظیرش مقابل تیم ملی تایلند را زنده می کند.

– همشهری آنلاین – رابعه تیموری:جوانان هوادار تیم آبی پوش هم هر چقدر روی تیم شان عرق و تعصب داشته باشند، باز هم توانایی های هافبک تکنیکی و گل زن دهه 60 و 70 تیم پرسپولیس” و مربی باهوش این تیم در دوران اوج سرخ ها را ستایش می کنند.

درخشان 49 سال از عمر 64 ساله اش را در مستطیل های سبز باشگاه ها و تیم های پرآوازه و حرفه ای گذرانده، اما هنوز زمین های خاکی محله بلورسازی را مهد پرورش استعدادهای خود می داند.

او معتقد است توجه به شرایط زمین های فوتبال منطقه 17، مسیر اوج گرفتن جوانان مستعد را هموار می کند.

شیشه هایی که می شکست و توپ هایی که پاره می شد حمید درخشان” سومین روز از دومین ماه زمستان سال 1337 در یکی از خانه های حوض و حیاط دار خیابان هلال احمر به دنیا آمده است.

او مانند اغلب پسربچه های جنوب شهر عاشق دنیای توپ گرد بوده، از آن پسربچه هایی که تمام راه خانه تا مدرسه را می دوند تا زودتر توپ پلاستیکی شان را زیر بغل بزنند و برای بازی گل کوچک به کوچه بروند.

همیشه هم کاپیتان هستند و از این که در یارکشی اعضای تیم، بر سر هم تیم بودن با آنها قیل وقال به راه می افتد، خیلی لذت می برند! درخشان تعریف می کند : همه ما توی کوچه سلیمی جمع می شدیم.

اول روی خاک کوچه آب می -پاشیدیم تا گردوخاک بلند نشود.

بعد حلب های خالی روغن نباتی را که با آجر پر کرده بودیم، به عنوان تیر دروازه وسط کوچه می کاشتیم.

بازی که شروع می شد، دیگر همه هوش و حواسمان به خط دروازه بود و گاهی توپ پلاستیکی چند لایه به شیشه خانه های کوچه برخورد می کرد.

بعضی از اهالی صبوری می کردند و ما را می بخشیدند، بعضی از آنها هم توپ چندلایه ما را پاره می کردند و بچه ها چند روزی توی آن کوچه آفتابی نمی شدند.

جام های ورزشی محلی خانواده درخشان مرفه و ثروتمند نبودند، اما آقا حمید با مهربانی پدر زحمتکشش آنقدری متمکن بوده که بتواند برای شرکت در جام و تورنمنت های محلی، رخت و لباس ورزشی تهیه کند.

او تعریف می کند : گاهی نوجوانان فوتبالیست چند محله با هم یک جام یا تورنمنت برگزار می کردند که به نام یکی از بزرگان فوتبال نامیده می شد و بالای سر بردن کاپ جام ارزش زیادی داشت.

بازیکنان برای برنده شدن در این جام ها مدت ها تمرین می کردند و حتی کفش و لباس ورزشی قرض می کردند تا مرتب و رسمی به زمین بروند.

زمین چمن خیابان هلال احمر در روزهای گمنامی ستاره نام آور فوتبال منطقه رونق و بروبیایی داشته است.

درخشان می گوید : جام های منطقه را توی زمین چمن خیابان هلال احمر که به زمین میلان معروف بود، بازی می کردیم.

دور زمین هم 500، 600 تماشاچی جمع می شدند و با حرارت ما را تشویق می کردند.

جنوب شهر، مهد استعدادهای ورزشی او از کوچک شدن زمین فوتبال محله بلورسازی نگران است و می گوید : چند ماه پیش که به منطقه آمدم و دیدم زمین میلان را کوچک کرده اند، خیلی ناراحت شدم.

این زمین تاریخچه ارزش مندی دارد.

زمان ما شب های جمعه بازیکنان بزرگی مثل ناصر محمدخانی از آن سر شهر می کوبیدند و به اینجا می آمدند تا در زمین میلان فوتبال بازی کنند.

کسانی مثل حسین فرکی و رضا شاهرودی از این زمین خاطره دارند.

اما به جای این که حفظ و رسیدگی شود، هر روز با ساخت مکان های مختلف در اطراف آن، محدودتر می شود.

ستاره مطرح دهه 60 تیم ملی ایران از رضا شاهرودی، رضا عباسی، علیرضا منصوریان، نجم الدین بخشی و حسین فرکی به عنوان نمونه هایی از استعدادهای ورزشی محله های جنوب شهر نام می برد و می گوید : اینجا پتانسیل ورزشی بالایی دارد و بسیاری از نوجوانان منطقه 17″ از استعدادی کشف نشده برخوردارند، اما در فوتبال امروز امکانات ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار است و بی توجهی به امکانات ورزشی مناطق جنوب شهر به آینده ورزشی نسل جوان این محله ها آسیب می رساند.

شاگرد و مربی هم محلی شاید بسیاری از اهالی فوتبال که شخصیت حمید درخشان را فقط در قاب و حاشیه مستطیل سبز دیده اند، از مهربانی های ورزشکار جنوب شهری در حق نیازمندان محله اش بی خبر باشند، اما دوستان قدیمی درخشان درباره او حرف هایی شنیدنی دارند.

جمشید ستوده می گوید : من و حمید درخشان از سال ها پیش با هم دوست هستیم و هنوز هم گاهی که دلش برای محله تنگ می -شود، به اینجا می آید تا همراه رفقای قدیمی توی محل گشتی بزند و از اوضاع اینجا اطلاع پیدا کند.

ستوده از کسبه و معتمدان محله است.

او می گوید : حمید درخشان برای ساخت مسجد امام سجاد (ع) کمک زیادی کرده است.

او از سال ها پیش به زندگی تعدادی از نیازمندان و افراد بی بضاعت محله رسیدگی می کند.

رضا شاهرودی از شاگردان درخشان و نوجوانان هم محلی او بوده و مربی پیشکسوت کشور دوست دارد باز هم فرصتی فراهم شود تا استعدادهایی مانند شاهرودی را شناسایی و به دنیای فوتبال حرفه ای معرفی کند.

او معتقد است یکی از بهترین راه های حفظ سلامت اجتماعی و روانی نسل جوان و کاهش آسیب های اجتماعی، توسعه ورزش است.

کلید واژه ها: درخشانفوتبالپرسپولیسفوتبالیست مشهورباشگاه پرسپولیستیم ملی تایلندجوانانباشگاهزمینفوتبالیستسومین روزباشگاه هاحمیدهاییپرآوازهتواناییتیم ملیآنلاینهمشهریتایلندهوادارزمستاندوستاندرخششمشهورمنطقهشرایطباهوشهافبکخاطرهمنبع

Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.